Brňané rozhodli. Letošní ročník participativního rozpočtu má své vítěze
V průběhu listopadu měli Brňané a Brňanky možnost podpořit projekty, které mají za cíl zlepšit život ve městě.
„Letošní ročník byl dramatický do posledních chvil. U sedmi vítězných projektů jsou minimální rozdíly v počtu kladných hlasů, všechny se pohybují lehce nad 4 tisíci. Zároveň mám radost z toho, že letošní ročník, kterého se zúčastnilo 20 493 Brňanů, se přiblížil rekordnímu roku 2020, kdy jich ve finále hlasovalo 20 676. Naše práce nyní ale nekončí, naopak začínáme pracovat na realizaci vítězných návrhů,“ popsal radní pro oblast participace Petr Bořecký.
O přízeň hlasujících letos bojovalo 118 projektů, proveditelných z nich bylo 74. Stejně jako v loňském roce bylo na participativní rozpočet vyhrazeno 35 milionů korun.
Obnova tradic Brněnska
Navázat na odkaz našich předků a více příležitostí pro lidi, aby se ocitli ve společnosti krojů, hudby, tance a veselé atmosféry. To by měla přinést podle autora projektu Jiřího Murtingera obnova původních krojů a dalších lidových tradic v Brně. Díky projektu mohou získat mladé chasy z Brněnska, například Řečkovic a Mokré Hory, Medlánek, Komína, Bosonoh, Kohoutovic, Černovic a Žebětína, potřebné finance na obnovu svých původních krojů.
Stromy na Milady Horákové
Hlavním cílem úspěšného projektu je dostat zpět stromy na ulici Milady Horákové, a to v takové podobě, v jaké zde byly historicky. Návrh změní betonovou podobu místa v komfortnější zónu a zelenou alej.
Galerie Czech
Zachránit chátrající kapličku a vytvořit z ní jedinečný brněnský fenomén, který bude sloužit jako výstavní prostor především pro začínající umělce, ale také pro pořádání svateb a komorních společenských a kulturních akcí. Projekt Dana Kalouska se zaměřil na revitalizaci nevyužívané sakrální stavby v brněnských Maloměřicích a Obřanech.
Stromy za stromy
Projekt cílí na dosadbu stromů a keřů v místech, kde již stromy dříve byly a z různých důvodů byly pokáceny bez náhrady. Budou podle něj dosázeny uliční stromové aleje, parky, hřbitovy, případně městské vnitrobloky. Autorem je Ondřej Vlach.
Přístupová cesta k fotbalovému hřišti!
Hlasující zaujal i návrh na vybudování osvětlené, bezpečné a moderní přístupové cesty od ZŠ Krásného k fotbalovému hřišti. Ta bude sloužit pro všechny občany Juliánova, zejména potom pro děti, které sportoviště využívají ke každodenním mimoškolním a sportovním aktivitám a v současnosti musí procházet křovím, blátem či sněhem.
Fandr pro všechny – oživme hřiště
Cílem projektu Dominiky Rajské je modernizace hřiště na ulici Fanderlíkova v Žabovřeskách, které je středobodem setkávání nejen místních rodin. Hřiště aktuálně není v dobrém stavu a není tak podle autorky využit jeho potenciál. Novinka bude kombinovat prvky pro děti různého věku s možností workoutu.
Výuková zahrada v Líšni
Nejen pro děti z místních škol a školek, ale také pro možnost pořádání odpoledních kroužků by bylo podle autorky návrhu Andrey Ondrůjové možné využít výukovou zahradu s venkovní učebnou a spoustou výukových prvků. Ta poskytne moderní venkovní učebnu, která umožňuje učit se venku v přírodě, a přitom se všemi výhodami dnešní moderní doby. Návrh se bude realizovat v Líšni.